خواص نخود برای پوست

نخود سرشار از منگنز است و منگنز ماده‌ای است که موجب بهبود سلامت پوست شده و موجب کاهش خطوط و چین و چروک پوست می‌شود. منگنز به پوست کمک می‌ نماید.

تا برای مبارزه با هجوم رادیکال‌های آزاد انرژی تولید نماید و از این طریق از ایجاد چین و چروک ممانعت نماید. منگنز موجب افزایش توانایی پوست برای نگهداری آب می‌شود.

خواص نخود برای مو

نخود سرشار از ویتامین‌های A، B و E است و علاوه بر ویتامین‌ها حاوی اسید چرب امگا۶ است که این‌ها می‌توانند موجب افزایش رشد‌ مو‌ها شوند. این مواد مغذی موجود در نخود موجب حفظ سلامت پوست سر می‌شوند و

گردش خون در پوست سر را افزایش می‌دهند. از دیگر خواص نخود کمک به درمان شوره سر است.

خواص نخود برای قند خون

بدن کربوهیدرات‌های پیچیده را به تدریج هضم می نماید و آن‌ها را به عنوان انرژی ذخیره نموده و بعدا از آن‌ها استفاده می نماید. نخود سرشار از این کربوهیدرات‌های پیچیده است.

برخی از کربوهیدرات‌ها قند خون را به سرعت افزایش داده و منجر به نوسانات می‌شوند اما کربوهیدرات‌های موجود در نخود این گونه نیستند.

 

خواص نخود برای کاهش کلسترول

یکی دیگر از خواص نخود این است که موجب کاهش سطح کلسترول بد می‌شود.

نخود با داشتن دیس لیپیدمی از تجمع کلسترول در بدن جلوگیری می نماید. سطح کلسترول بد یعنی LDL را با جای

دادن سه چهارم فنجان نخود در غذای رژیمی خود می‌توانید کاهش دهید. با کاهش سطح کلسترول بد نرخ ابتلا به سکته و بیماری‌های قلبی نیز کاهش می‌یابد.

 

خواص نخود برای بهبود قلب و عروق

نخود با کاهش سطح کلسترول بد می‌تواند به رفع مشکلات قلبی عروقی کمک کند. نخود با داشتن فیبر تمام چربی‌های اطراف اندام‌ها از جمله قاب را جمع آوری کرده و موجب بهبود سلامت قلب می‌شود.

 

خواص نخود برای سلامت استخوان

نخود مقادیر مناسبی از آهن و کلسیم را دارد. همچنین مواد مغذی دیگری نیز دارد که در سلامت و استحکام استخوان موثر است. نخود همچنین حاوی فسفات است که فسفات و کلسیم از مهم‌ترین مواد برای ساخت استخوان‌ها هستند. البته توجه نمایید که زیاده روی در مصرف فسفر و کلسیم موجب از بین رفتن استخوان می‌شود.

 خواص نخود برای سنگ کلیه

یکی دیگر از خواص نخود این است که در صورت مصرف نخود می‌توان از بروز

سنگ کلیه جلوگیری نماید. نصف فنجان نخود را در آب خیس نموده و یک شب آن را کنار

بگذارید و روز بعد آن‌ را همراه با عسل میل نمایید تا از ابتلا به سنگ کلیه جلوگیری نماید.

 خواص نخود برای خواب آرام

نخود حاوی اسید آمینه‌های تریپتوفان و سرتونین که این دو اسید آمینه

برای خواب ضروری هستند. مصرف روزانه نخود می‌تواند منجر به خوابی آرام شود.

 خواص نخود برای زنان باردار و جنین

نخود غنی از فولات است که فولات یک ماده ضروری برای زنان باردار است

و همچنین فولات در رشد درست مغز جنین موثر و مفید است.

طبع نخود

طبع نخود گرم و خشک است. از مصلح‌های نخود می‌توان به شوید اشاره

کرد. زیره، سکنجبین، خشخاش، گلنگبين، نمک و پودر خردل مصلح‌های نخود هستند.

مضرات نخود

یکی از مضرات نخود این است که نخود نفاخ است.

نخود دیر هضم است.

خواص نخود در طب سنتی چیست؟

قراط نخود را مدر، لينت‏ دهنده طبع و افزايش ‏دهنده نيروى شهوانى دانسته است. نفاخ و قاعده ‏آور است و به خروج جنين كمك نموده و شير را زياد می نماید. براى كليه و مثانه كه زخم داشته باشند زيان‏بخش می باشد. غذائيت نخود از

باقلا بيشتر و به ‏ويژه براى ريه مناسب است نيروى جنسى و اسپرم را زياد می نماید و آبى كه از جوشانده آن به دست می آید سنگ كليه را خرد می نماید.

نخود باید در هفته دو سه وعده مصرف شود، زیرا ارزش غذایی بسیار بالایی دارد، باعث رشد کودکان می شود و سرشار از پروتئین است و حتی می تواند جایگزین گوشت بشود.

اول شب نخود خام را در سركه خيسانده صبح ناشتا ميل نمايند و تا ظهر چيزى نخورند كرم روده را از بين می برد.

درحدیثی از امام صادق(ع) و امام رضا (ع) درباره نخود آمده است كه فرمودند: «نخود برای درد كمر سودمند است». در كتاب كافی نیز كه از نظر حدیث معتبر

است یك حدیث در مورد امام كاظم (ع) آمده است كه ایشان پیش و پس از غذا گاهی نخود

پخته میل می نمودند. نخود از بهترین حبوبات از دیدگاه طب سنتی است و بهترین نوع آن این

است كه سفید، بزرگ و نسبتا تازه باشد.

نخود خون اصطلاحا صالح تولید می نماید؛ یعنی پس از خورده شدن، وقتی در بدن روی آن عملیات هضم صورت می‌گیرد، خونی كه بر اثر خوردن نخود تولید می شود.

دارای كیفیت بسیار خوبی است و تناسب اجزای خون را بهم نمی زند و بنابراین برای اكثر قریب به اتفاق انسان ها غذای بسیار مفیدی است و مزاج آنها را بهم نمی زند. مثلا مزاج را به گرمی زیاد یا سردی زیاد نمی برد و شخص را مریض نمی نماید. اشتها آور هم هست. شاید یكی از دلایلی كه فرموده اند قبل از غذا نخود

پخته میل شود به همین دلیل باشد.

موجب تقویت بدن و حرارت غریزی بدن است. حرارت غریزی آن حرارت درونی و ذاتی بدن است كه از بدو تولد و خلقت شخص با او هست و عامل حیاتش می باشد و باید با غذاهای مفید بطور مرتب جایگزین و تقویت شود.

در بعضی از خانم ها كه عادت ماهانه به تاخیر می افتد یا چند ماه یكبار رخ می‌دهد یا اصطلاحا می‌گویند پریود خوب باز نمی‌شود و جریان نمی یابد و مخصوصا در كسانی كه مزاج سرد یا ضعف بدنی دارند و به‌دلیل این ضعف بدنی پریود نمی شوند، مصرف نخود می‌تواند بسیار كمك نماید.

یكی از روش های ساده مصرف نخود این است كه آن را بپزند، آب نخود را جداگانه با عسل مخلوط و میل نمایید. این تركیب مخصوصا برای تقویت قوای جنسی بسیار مفید است و خود نخود را می توانند در غذاهایی كه قبلا نیز گفته شد در آبگوشت و آش بریزند.

آب نخود و عسل برای پاك نمودن كلیه و مثانه از سنگ‌ریزه و شن هم مفید است و اگر همین آب نخود را با مقداری پودر زیره، نمك و شوید بپزند و همراه با كمی روغن زیتون و خردل خورده شود،نفخ آن نیز گرفته شده، برای افرادی كه مزاج های سرد یا یبوست دارند بسیار مفید است.