خواص درمانی لپه

لپه برای تنظیم سطح قند خون

لپه با داشتن مقادیر بالای فیبر می تواند به تنظیم سطح قند خون کمک نماید. فیبر محلول موجود در لپه موجب کاهش میزان جذب قند می شود و از این طریق به موجب انتشار تدریجی گلوکز و کاهش سرعت آزاد سازی گلوکز در بدن میشود. در نتیجه لپه می تواند مانع از افزایش قند خون در افراد مبتلا به دیابت گردد.

لپه برای کم خونی

لپه منبعی غنی از آهن و فولات است و مصرف آن موجب افزایش تولید گلبولهای قرمز خون شده و از این طریق از ابتلا به کم خونی جلوگیری نموده و باعث درمان کم خونی و آنمی می شود.

لپه برای پوکی استخوان

لپه با داشتن فسفر و کلسیم می تواند یک گزینه مناسب برای تقویت استخوانهای بدن بوده و می تواتد یک گزینه مناسب برای کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان باشد.

لپه برای کبد

لپه سرشار از مولیبدن است که به سم زدایی و پاکسازی کبد از سولفیت ها کمک نموده و می تواند موجب کاهش خطر ابتلا به بیماریهای کبد شود.

لپه برای سرطان

لپه حاوی استروژن های گیاهی مانند ایزوفالون ها است که می تواند به بهبود هورمون های بدن کمک نماید و خطر ابتلا به سرطان های خاصی از جمله سرطان سینه و سرطان پروستات را کاهش دهد.همچنین لپه حاوی مقادیر بالایی از کومسترول است که می تواند موجب کاهش خطر ابتلا به تومور گردد.

لپه برای فشار خون

وجود مقادیر بالایی از پتاسیم در لپه آن را به یک گزینه درمانی مناسب برای کاهش فشار خون تبدیل نموده است.

لپه برای سلامت قلب

لپه با دارا بودن فیبر، موجب کاهش کلسترول بد خون شده و به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی کمک می نماید.

همچنین پتاسیم موجود درلپه فشار خون را کنترل می نماید و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

لپه برای کاهش کلسترول بد

فیبرهای محلول موجود در لپه موجب کاهش سطح کلسترول بد خون می شود. در اصل لپه کلسترول موجود در صفرا را در روده جذب نموده و از بدن دفع می نماید .

لپه برای معده و دستگاه گوارش

لپه با وجود فیبر موجود در خود می تواند موجب بهبود هضم غذا شده و درد معده را کاهش می دهد. مصرف لپه می تواند از ابتلا به بیماری های گوارشی از جمله سندرم روده تحریک پذیر و دیورتیکولوز جلوگیری نماید .

لپه برای درمان یبوست و اسهال

فیبر موجود در لپه به افزایش و بهبود حرکات روده کمک نموده و از این طریق در پیشگیری و درمان یبوست و اسهال موثر و مفید است.

لپه برای مو

لپه حاوی مقادیر بالایی از پروتئین، منگنز و روی است و موجب تقویت فولیکول های مو شده و از ریزش موها جلوگیری می نماید. همچنین لپه با داشتن ویتامین A و روی، موجب کاهش التهاب پوست سر شده و یک گزینه درمانی مفید برای درمان شوره سر می باشد .

لپه برای پوست

یکی از خواص لپه این است که موجب پاک سازی پوست صورت شده و در روشن تر شدن و سفیدتر شدن پوست صورت نقش موثری دارد. لپه با داشتن فولات، روی و ویتامین ها مانند ضد آفتاب طبیعی عمل نموده و پوست را در برابر آسیب اشعه ماورا بنفش خورشید محافظت می نماید و خطر آفتاب سوختگی را کاهش می دهد.

لپه برای درمان بی خوابی

لپه به دلیل داشتن مقادیر بالایی از آمینو اسید تری پتوفان موجب افزایش ترشح سروتونین در خون شده و از این طریق به بهبود خلق و خو و برای درمان بی خوابی شبانه کمک می نماید.

لپه برای زنان باردار و جنین

وجود مقادیر بالای ویتامین B و فوالات موجب کاهش خطر ابتالا به نقص لوله های عصبی جنین در دوران بارداری می شود و مانع زایمان زودرس شده و برای سلامت خانم های باردار مفید است. لپه با داشتن فولات به افزایش تولید گلبول های قرمز خون کمک نموده و در نتیجه به درمان کم خونی در دوران بارداری کمک می نماید .

لپه برای نوزادان و کودکان

لپه حاوی مقادیر بالایی از فولات، آهن، روی، پروتئین، منگنز و کلسیم است که به بهبود رشد نوزادان و کودکان کمک می نماید. از دیگر فواید لپه برای بدن نوزاد و کودک این است که لپه با داشتن ویتامین A و ویتامین C به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می نماید. لپه همچنین به کمک آهن و فولات موجود در خود به درمان کم خونی کمک می نماید. کلسیم و ویتامین K موجود در لپه به بهبود رشد و تقویت استخوان ها در نوزادان و کودکان کمک می نماید.

عوارض لپه

لپه زرد در کنار خواص و فواید فراوانی که دارد ممکن است عوارضی نیز داشته باشد. لپه نیز مانند سایر حبوبات نفاخ است و به همین دلیل بهتر است از چند ساعت پیش از مصرف لپه را در آب خیس نمایید تا نفخ آن گرفته شود. افرادی که به لپه حساسیت دارند و افراد مبتلا به بیماری آسم باید از مصرف لپه زرد پرهیز نمایند.

از زیاده روی در مصرف لپه باید خودداری نمایید؛ زیرا لپه نفاخ است و ممکن است موجب بروز عوارضی مانند نفخ، احتباس گاز در روده ها و دل درد شود.

همچنین افراد مبتلا به نقرس نیز باید از مصرف لپه زرد خودداری نمود زیرا لپه موجب افزایش اسید اوریک در خون شده و علائم بیماری نقرس را تشدید می نماید. لپه حاوی پتاسیم است و پتاسیم ممکن است با برخی از داروهای کاهش دهنده فشار خون تداخل دارویی ایجاد میکند و میتواند موجب تشدید علائم بیماری های کلیوی شود.